עסקים ביפן

מנקודת מבטו של עו"ד מיכאל פפה

 

הגעתי ליפן לראשונה, לפני כ-33 שנים, כתרמילאי הנוסע למזרח, בשלב שבין עבודתי כעו"ד עצמאי להיותי עו"ד שכיר. בשלושים השנים האחרונות, נפגשתי עם אנשי עסקים יפניים וחברות יפניות באירופה וניהלתי עמם משא ומתן. (בערים גרמניות כגון פרנקפורט ודיסלדורף, בעיקר).

 

התמודדתי עם ההיבטים של הפער התרבותי האדיר שבין יפן וישראל:

  • ניהול עסקים בנימוס ובכבוד.

  • משמעות טקס התה, כקידום עסקי.

  • קודים של דיבור ותרבות שונים.

 

משפחתי לא הייתה ביפן מעולם ובמשך השנים הבטחתי להם, לא פעם ולא פעמיים, כי יום אחד אהיה המדריך שלהם במסע ליפן. כחלק מהכנת הטיול חזרתי לספרי יסוד על יפן, תרבותה ודתה, אותם קראתי לפני עשרות שנים. החוויה אותה עברה משפחתי הייתה מדהימה: יפן אחרי 33 שנים, נתגלתה לי שוב כציביליזציה מתקדמת ומדהימה, טקסי בית התה, השיחות עם היפנים, מתן מתנות, החשיפה לתרבות היפנית, לתרבות הזן, ליופי והאסתטיקה היפניים, שאין שני להם – היוו חלק מרכזי בטיול המשפחתי אותו הדרכתי. 

 

סיכום ומבט עסקי

 

טיול הפסח המשפחתי ליפן, שארגנתי ויזמתי,הביא אותי למספר הבנות עסקיות. (שאותן הכרתי בעבר, בעסקאות אותן ליוויתי מול אנשי עסקים יפניים, באירופה).

  • ישראלי הרוצה לקדם עסקים ביפן חייב(!!!)להכיר לעומק הקודים התרבותיים-הסטוריים של יפן, או לבוא ליפן עם מלווה או שליח המכיר קודים אלו על בוריים.

 

למה הכוונה? אם אחזור לטיול המשפחתי - קראתי בשנית קרוב לעשרה ספרים על יפן. ( היסטוריה, תרבות, מנהגים, דתות ועוד). הספרים הכינו אותי, כפי שגם פעלתי בעולם העסקי מול חברות ואנשי עסקים יפניים במכלול השאלות, להתמודדות עם איך ומה נכון לעולם העסקים היפני.

 

מספר דוגמאות על קצה המזלג - משמעות טקס התה מבחינה עסקית, כיצד להציג עצמך, משמעות כרטיס הביקור, כיצד להביע התנגדות, אילו מתנות להביא לאנשי עסקים עמם הינך בקשר עסקי. נסיעה עסקית ליפן מצריכה הכנות מדוקדקות והכרה לעומק של יפן העסקית והתרבותית.

משרד עו"ד מיכאל פפה  |  טלפון: 04-8381408  |  פקס: 04-8371353  |  Email: pappe@pappelaw.com