החזר דרכון פורטוגזי וגרמני לישראלים

מבוא

מדוע ישראלים רבים עושים כל מאמץ על מנת לקבל דרכון אירופאי?

הסיבות לכך הינן רבות ומגוונות החל מהרצון ללמוד, לעבוד, להגר לארצות אירופה וכלה בסיבות רגשיות-היסטוריות. למעשה אין זה משנה איזו מדינה תנפיק את הדרכון האירופאי – מגרמניה, פולין, הולנד, פורטוגל וכו', מאחר והוצאת דרכון מכל מדינה אירופאית מהווה דלת כניסה לאיחוד האירופאי כולו.

השוואה בין עוולות היסטוריות

פורטוגל וגרמניה הינן שתי דוגמאות מרתקות של מדינות אשר מנסות ע"י הנפקת דרכון פורטוגזי או גרמני לתקן עוול היסטורי נוראי, המאפשר כיום לישראלים בהיקפים משמעותיים, לזכות בדרכון אירופאי על כל המשתמע מכך.

פורטוגל מנסה לתקן את העוול שנעשה ליהודים בימי האינקוויזיציה. האינקוויזיציה הייתה מסכת איומה של עינויים זוועתיים שגרמו לפציעתם ולמותם של יהודים רבים.

על מנת להבין תיקון זה יש לחזור בציר הזמן כ-600 שנים אחורה.

גירוש ספרד היה סילוקם בכפייה בשנת 1492 של יהודי האי האיברי אשר סירבו להתנצר. גירוש פורטוגל היה בתנאים שונים מעט והוחל חמש שנים לאחר מכן, בשנת 1497.

גירוש ספרד התבצע מכוח צו שנחתם בידי פרננדו השני מלך ארגון ואשתו, המלכה איזבלה הראשונה מקסטיליה.

כחלק מתהליך האינקוויזיציה נאסרה בחוק ישיבתם של יהודים בקסטיליה ואראגון, והם הועמדו בפני הברירה להתנצר או לעזוב עד ל-31 ביולי.

מספרד גורשו  כ- 200,000 יהודים - 120,000 מהם עברו לארץ השכנה, פורטוגל. אך גם בפורטוגל לא שפר עליהם גורלם, וכעבור כארבע שנים נאלצו שוב לבחור בין גירוש לבין המרת דתם בכפייה.

גרמניה כמו פורטוגל- הינה חלק מהאיחוד האירופי וגם היא מנסה לכפר על זוועות השואה ועל רדיפת יהודי גרמניה לפני ותוך כדי השואה, בכך שהיא מעניקה אזרחות גרמנית לצאצאי הייקים.

העוולות עליהן ממשלת גרמניה מנסה לכפר חקוקים היטב בזכרוננו, וחלו לפני עשרות שנים בלבד, ציר הזמן שונה, העוולה שונה, והמדינות שונות לחלוטין, החבל המקשר בין שתי המדינות הללו לענייננו הינו רצונן לכפר על עוולות היסטוריות נוראיות שעברו על יהודיה. 

לא פעם הפונים לקבלת אזרחות גרמנית או פורטוגזית אינם יודעים דבר על ההיסטוריה של השואה ועל גזירות האינקוויזיציה והם גם אינם דוברים גרמנית או פורטוגזית, למעשה הדרישות לקבלת שתי האזרחויות האלו אינן דורשות ידע או בקיאות בהיסטוריה ובשפה הגרמנית/הפורטוגזית.

ההבדלים בין גרמניה לפורטוגל בהקשר של השבת אזרחות ליהודית, רבים ומגוונים:

  1. גרמניה מתקנת עוול היסטורי שהחל לפני כ-80 שנה. פורטוגל מתקנה עוול היסטורי שנעשה לפני למעלה מ-600 שנה. לכן השגת מסמכים המוכיחים זכאות לאזרחות גרמנית עדיין אפשרית, ברוב המקרים. לעומת זאת היכולת למצוא מסמכים מלפני 600 שנים, קלושה, ברוב המקרים.
     

  2. גרמניה מחזירה  האזרחות לייקים ולצאצאיהם, על פי מבחנים חוקתיים ברורים. פורטוגל עושה כן, לפי מבחנים נסיבתיים (שם משפחה, קשר לשפת הלדינו, קשר לקהילות של יהודי ספרד ועוד).
     

  3. מכאן עולה כי הנתיב להשגת אזרחות גרמנית הינו צפוי מראש. ניתן להעריך מלכתחילה מהם סיכויים של הישראלים המעוניינים באזרחות הגרמנית. לעומת זאת הדרכים להוכחת זכאות לאזרחות פורטוגזית הינן מגוונות יותר.

 

ההיסטוריה הכואבת של יהודי פורטוגל וגרמניה מצטלבת במבחן התוצאה, שכן ישראלי הזכאי לדרכון גרמני וישראלי הזכאי לדרכון פורטוגזי יהנו כמעט מאותן הפריווילגיות אשר האיחוד האירופאי מקנה.

הזכאים לדרכון פורטוגזי

הזכאים לדרכון הנם צאצאם של "מגורשי ספרד/פורטוגל". כמפורט לעיל, גירוש יהודי ספרד חל בשנת 1492, 70% ממגורשי ספרד עברו לפורטוגל, העיר השכנה. בשנת 1496 חל גירוש יהודי פורטוגל- מנתון זה אנו למדים כי רבים ממגורשי פורטוגל היו גם מגורשי ספרד ולכן מרבית היהודים שזכאים לדרכון ספרדי, זכאים גם לדרכון פורטוגלי.

בפורטוגל נכנס לתוקפו חוק, לפיו צאצאי המגורשים זכאים לחדש את אזרחותם הפורטוגלית, בתנאי שהם אכן יוכיחו כי הם צאצאים של מגורשי פורטוגל/ספרד.

השלבים בהוצאת הדרכון

לא פשוט להוכיח קשר לאירוע שהתרחש לפני כ-600 שנים, ולכן קבלת האזרחות, בשונה מאזרחויות אחרות דורשת הצגת סממנים המצביעים על קשרכם לתרבות הספרדית- פורטוגלית, בלבד.  

סממן בולט הנו שם משפחתכם. החוק מונה מספר רב של שמות משפחה, ביניהם- לוי, בן חמו, פרנקו, אזולאי, פרץ, מלכה ועוד.  

בשלב הראשון עליכם לבדוק האם שם משפחתכם מופיע ברשימת השמות הרשמית אותה פרסמה ממשלת פורטוגל.

באם שמכם מופיע ברשימה, ועברתם את שלב זה כעת יש לעמוד במספר תנאים בסיסיים- על המבקש להיות בן 18+, נקי מעבר פלילי, וכו'.

השלב הבא בדרככם להוצאת האזרחות עוברת דרך הקהילה היהודית בפורטוגל, הקהילה היהודית היא הראשונה לקבוע האם הנכם נמנים עם הזכאים לאזרחות.  

למשרדינו ערך מוסף משמעותי בשלב זה, שכן משרד סרביה לימה, שותפנו, הנו משרד פורטוגלי עתיר קשרים בפורטוגל, עם משרד ראשי בליסבון ומשרד בפורטו.

על מנת להגיש בקשתכם לקהילה היהודית, יהיה עליכם להציג בפנינו הוכחות שונות המעידות על זיקתכם הספרדית/הפורטוגלית, כגון- עץ משפחה, תעודות לידה, ידע בשפת הלדינו- לאו דווקא שלכם, כי אם של סבכם/סבתכם, תמונות משפחתיות (מחתונות וטקסים יהודים שונים), ועוד.

למזלכם, בשונה מאזרחויות אירופאיות שונות (בשונה גם מהאזרחות הספרדית), לא נדרש בהליך זה ידע בשפה/בתרבות הפורטוגלית.

במידה והקהילה היהודית מאשרת בקשתכם, השלב השלישי והאחרון הנו הנפקת תעודה רשמית ע"י משרד הפנים הפורטוגלי.

יתרונות משרדינו

משרדינו הנו המשרד הישראלי היחיד החבר ברשת עורכי הדין הבינלאומית והיוקרתית סיסרו. ברשת סיסרו, חבר בן השאר המשרד עתיר הניסיון והקשרים "סרביה לימה". 

משרד "סרביה לימה" ומשרדינו עובדים בשיתוף פעולה מלא, המשרד ממוקם בליסבון ומטפל בתיקי האזרחות באופן ישיר. 

משרדינו משמש כקונסולית כבוד של שווייץ וגרמניה בחיפה, ומזה עשרות שנים מסייע למאות ישראלים בכל שנה בהליכי הוצאת דרכונים אירופאים.

יתר על כן, עו"ד מיכאל פפה הנו נוטריון, ועל כן כל התרגומים הדרושים להליך יעשו ישירות במשרדינו, ויגבה בגינם השכר הקבוע בחוק.

משרדינו מציע שירות איכותי, מהיר ככל הניתן, ובמחיר הוגן לקהל לקוחותינו.

לפניות למשרדנו בנושא:

בטלפון:                      04-8381408

בפקס:                       04-8371353

בפנייה בכתב:           ת.ד. 6240 חיפה 3106102
במייל:                       prtgl@pappelaw.com

או באמצעות עמוד יצירת הקשר באתר זה

משרד עו"ד מיכאל פפה  |  טלפון: 04-8381408  |  פקס: 04-8371353  |  Email: pappe@pappelaw.com